پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): گروه چکاد تعدادی از جوانان شهرستان ساری هستند که چندین سال است در زمینه کوهنوردی، طبیعت گردی، عکاسی و حفاظت از محیط زیست زادگاه خود به فعالیت های داوطلبانه مشغولند.

برنامه حفاظت از حیات وحش در ارتفاعات کیاسر مازندران همه ساله همزمان با آغاز فصل گاوبانگی با همکاری گروه چکاد و محیط بانان منطقه اجرا می شود.

امسال (۱۳۹۵) هشتمین سالی است که گروه چکاد در مناطق دودانگه و چهاردانگه ساری، بخصوص پارک ملی کیاسر فعالیت می کند که دستاورد چندین ساله اعضای این گروه شامل  اکتشاف بیش از ۲۰ غار و دره ناشناخته، شناخت کامل از رفتار جانوران وحشی منطقه ازجمله خرس و مرال و ثبت تصاویر بسیار زیبا از آنها می باشد.

لازمه شروع فعالیت برای شناخت حیات وحش در یک منطقه، داشتن شناخت کامل از جغرافیای آن منطقه است. همچنین ترکیب این دو باعث میشود که بدون برهم زدن آرامش حیوانات ساعت ها با آنها ماند و زندگی کرد.

هدف از اجرای برنامه گاوبانگی نا امن کردن منطقه برای ورود شکارچیان، جلوگیری از ورود طبیعت گردان و کوهنوردان، جلوگیری از ورود عکاس و فیلمبردار (تنها با تایید رئیس اداره کیاسر)، جلوگیری از ورود چوپانان به ارتفاعات از تاریخ ۱۵ شهریور به بعد و در فصل جفتگیری مرال ها می باشد.

شرح برنامه گاوبانگی گروه چکاد در سال ۹۵: اعضای گروه علاوه بر برنامه های دو روزه در طول سال، در یک برنامه ۱۵ روزه در قالب تیم های ۳ نفره و در دوره های ۳ الی ۴ روزه بیشترین فعالیت خود را در گاوبانگی داشتند. فعالیت اصلی اعضای گروه کمک به محیطبانان در پوشش مناطقی که به علت کمبود نیرو و تجهیزات، حضور کمتری دارند می باشد.

برای اولین بار در برنامه های حیات وحش از ننو (Hammock) برای کمین استفاده و تست شده که با توجه به شرایط جنگلی و صخره ای بودن منطقه و با استفاده از تکنیک های کار با طناب کوهنوردی به راحتی میتوان بدون مزاحمت برای وحوش در کنارشان در ارتفاع بالای ۸ متر (بسته به جغرافیای منطقه) ساعتها ماند که این کار با موفقیت همراه بوده است.

اعضای دائم گروه: کمیل قاسم پور – حجت آهنگری – جابر سبک روح – حامد تیزرویان – کاوه آتنی – محمد بزرگزاده – عباس علی پور 
(اکثر نفرات دائم ، اصالتا از بومیان منطقه می باشند) 

اسامی دوستانی که در برنامه دعوت شدند: محمدعلی الله قلی – عرفان غفوری – آروین عظیما – رضا شیخی – علی صفات – خانم انوری
به علت حساسیت برنامه های حفاظت از حیات وحش و داشتن شناخت کامل از نفرات کمکی، از این دوستان دعوت شده و بصورت فراخوان (آزاد) نبوده است.

اعضای گروه در جریان اجرای برنامه و حضور در عرصه های طبیعی کیاسر پستانداران ارزشمندی ازجمله مرال، شوکا، خرس قهوه ای، کل و بز، پلنگ، گراز و تعداد زیادی انواع پرندگان را مشاهده و تعدادی از آنها را به تصویر کشیده اند.

اسامی بعضی از پرندگانی که توسط اعضای گروه مشاهده و ثبت شده است بشرح زیر می باشد:
١- سارگپه معمولى ٢- سارگپه دشتى ٣- سنقر خاکسترى ۴- قرقى ۵- پیغو ۶- عقاب طلایى ٧- دلیجه بزرگ ٨- کبک درى ٩- کبک معمولى١٠- قرقاول ١١- کبوتر جنگلى ١٢- کوکو ١٣- جغد جنگلى ١۴- دارکوب قهوه اى ١۵- دارکوب سیاه ١۶- دارکوب سبز ١٧- دارکوب خالدار بزرگ ١٨- انواع گنجشک سانان کوچک (پى پت ها، دم سرخ ها، توکاها، چرخ ریسک ها، زردپره ها و سهره ها) ١٩- جى جاق٢٠- کلاغ نوک سرخ ٢١- غراب ۲۲- هما ٢٣-کلاغ نوک زرد

با تشکر و سپاس فراوان از: 
ریاست محترم اداره محیط زیست کیاسر آقای سید جلال موسوی
محیط بانان منطقه: علیرضا ابراهیمی – محمد عباسزاده – سیروس علیپور – مهدی مرزبان و محیط بانان پاسگاه سعید آباد
همکاری اهالی محترم روستاهای منطقه

تصاویر زیر مربوط به مجموعه فعالیت های گروه چکاد در فصل گاوبانگی سال جاری و گونه های جانوری ثبت شده توسط اعضای این گروه طی یک ماه گذشته (مهرماه ۱۳۹۵) می باشد: